Monika Stříbná | Lektorský tým | Jazyková škola Jílek Brno
608 33 22 10 kancelar@jsjilek.cz Dnes 8:00 - 15:00 - celý týden

 

Monika Stříbná

Monika Stříbná

Co tě přivedlo k cizím jazykům? 

Dá se říct, že jazyky mě bavily odjakživa. Jako první jsem se začala učit angličtinu. Nejraději prostřednictvím písniček, jejichž texty jsem vždycky komolila, ale přitom i tu a tam nějaké slovíčko pochytila. Na základní škole jsem psala v angličtině i krátké scénky, které jsme s podobně nadšenými spolužáky vždy secvičili a hráli na hodinách. Když jsem nastupovala na gymnázium v Uherském Hradišti, měla jsem si zvolit další cizí jazyk, přičemž na výběr byla němčina a francouzština. Moje úvaha byla jasná. Fůůůj, němčinu ani za nic! To jsem ještě netušila, že francouzština mě začne se mi zalíbí natolik, že se rozhodnu studovat ji na univerzitě. Stejně tak jsem netušila, že na téže univerzitě potkám svého budoucího manžela, tehdy studenta germanistiky. No a díky němu jsem si našla cestu i k němčině, která mě dokonce začala bavit a dnes můžu říct, že už se i domluvím. Z dalších jazyků mě láká italština, španělština  a arabština, ráda bych se naučila aspoň základy. Snad jednou… :) 

Máš nějaký speciální vztah k zemi, jejíž jazyk učíš? 

Miluji Provence… Měla jsem možnost na univerzitě a vlastně i po studiích hrát spolu se studenty PedF MU v souboru francouzského divadla. Právě s divadlem jsme několikrát vycestovali do Provence, konkrétně do městečka nedaleko Avignonu, kde jsme se zúčastnili divadelního festivalu a spřátelili se s místními divadelními nadšenci. Líbilo se mi i v Normandii, dále jsem navštívila Paříž a Grenoble, ale jihofrancouzský venkov má pro mě stále největší kouzlo.  

Jak začala tvá učitelská kariéra?  

Už na škole jsem si přivydělávala doučováním AJ a FJ, ale dá se říct, že má kariéra lektorky začala v JŠ Jílek, kde učím od roku 2013.  

Co ráda děláš, když zrovna neučíš? 

Téměř veškerý čas trávím se svým synem Vítkem, jsem totiž momentálně na rodičovské. Od něj se vlastně také učím nový jazyk, jakousi batoletštinu, zatím ji ale moc neovládám… :) Jinak ráda cestuji a vyrážím s manželem a synem na různé výlety, nejraději do přírody. Zajímá mě také historie, kterou jsem i vystudovala spolu s francouzštinou. Mým velkým koníčkem byl orientální tanec - až bude víc času, snad se k němu vrátím. Také moc ráda chodím do divadla a často mám chuť pustit se zase do ochotničení a francouzského divadla.  

Co máš na své profesi nejraději? 

Mám ráda ten pocit, že někomu můžu pomoct s tím, aby se naučil jazyk. Když studenti prohlásí, že je jazyk konečně baví nebo když si řeknou: Aha, už to chápu! To prozření, ta radost, že učení někam vede, že se někam posouvají. A já u toho můžu být a sledovat ten pokrok, to je k nezaplacení. Kromě toho už jsem díky učení poznala spoustu zajímavých lidí a když se zamyslím, hodně mých kamarádů jsou vlastně moji bývalí studenti.  

Jaký je podle tebe ideální učitel? 

Musí hlavně umět učit :) Pro mě je také velmi důležité, aby učitel jednal se studenty jako se sobě rovnými. Samozřejmost, řeknete si, ale ne vždy tomu tak je. Uvedu příklad: kdysi jsem suplovala firemní kurz pro jinou jazykovou školu. Studentky si pochvalovaly, že z nich “nedělám blbce”. Mně přišlo zarážející, že se s něčím takovým vůbec setkaly, a považuju to za nepřijatelné. My lektoři jsme tu od toho, abychom studenty k práci motivovali pozitivně. Nechceme, aby se báli mluvit z obavy, že udělají chybu, nebo raději nepoložili otázku, aby se náhodou neztrapnili. Dobrý učitel, který navíc přistupuje ke studentům vždy s respektem, to je pro mě ideální učitel.  

Co se ti líbí v JŠ Jílek?

Líbí se mi to, co často vyzdvihují i naši studenti. Přátelská atmosféra, milí a usměvaví lidé, které je radost mít za kolegy. Velice jsem ocenila i mnoho hodin školení v době, kdy jsem teprve začínala učit. Moc se mi líbí, že lektoři si vzájemně chodí na náslechy do hodin, aby se inspirovali pro svou výuku. Také už jsem díky náslechům pár nápadů “ukradla”, což je u nás povoleno a dokonce vítáno. Člověk také získá od náslechujícího kolegy cennou zpětnou vazbu.Máte nějaké dotazy? Napište nám!

JÍLEK

Jazyková škola

Štefánikova 2

602 00 Brno

Jazyková škola Jílek - Brno

Jací jsme a o co usilujeme


V Jazykové škole Jílek pohlížíme na jazykové kurzy očima studentů. Vše, co děláme, je zaměřeno na to, abyste dosáhli maximálního pokroku, cítili se příjemně a pozitivně motivováni. Jen tak může být výuka jazyka dlouhodobě efektivní a smysluplná. Díky více jak dvacetileté praxi nabízíme osvědčený a komplexní systém vzdělávání postavený na propojení drilové a komunikativní metody, který zajišťuje studentům ty nejlepší výsledky. Jazykové kurzy u nás probíhají celoročně ve třech semestrech.