Martina Slámová | Lektorský tým | Jazyková škola Jílek Brno
608 33 22 10 kancelar@jsjilek.cz Dnes 9:00 - 12:00 - celý týden

Martina Slámová

Michaela Pešková, lektorka ruštiny a češtiny pro cizince

Angličtina pro mě byla asi jediná volba, byl to předmět, který mi od střední hodně šel a bavil mě

Marťa Slámová - energická angličtinářka, která ráda vaří a cestuje. Pracovala v Americe a také má zkušenosti z Anglie, kde strávila více než rok. Ráda vaří a ochutnává cizí kuchyně, baví ji péct a ráda si zajde zacvičit (a jde to na ní vidět :) ).

 

Čím jsi chtěla být, když jsi byla malá?

Jako malá jsem měla sen stát se letuškou, lákalo mě cestovat a být za to placená, což mi přišlo fajn. Ale postupem času jsem si uvědomila že je to náročné povolání. Člověk je daleko od rodiny a přátel, je pořád někde jinde a nezastaví se dlouho na jednom místě.

 

A máš nějakou oblíbenou destinaci, kam jsi vždy chtěla?

Strašně ráda cestuju, takže by jsem se chtěla podívat na hodně míst, ale určitě bych chtěla do Kanady, potom mě láká Austrálie a Nový Zélend, takové ty hodně vzdálené destinace.

 

“Grand Canyon, tam jsem byla s dalšíma pěti holkama, pořád jsme si povídali a povídali a najednou jsme tam přišly a bylo ticho.”

 

Chtěla by ses do některé z těch zemí přestěhovat?

Kanada by možná nebyla tak špatná, tam bych si dovedla představit žít delší dobu. Austrálie a Nový Zéland mě taky lákají, ale to opravdu spíš jen po té turistické stránce, zůstat bych tam asi nechtěla.

 

A nejdál jsi cestovala kam?

Nejdál jsem byla v Americe, kde jsem přes celé prázdniny pracovala v dětském židovském kempu jako pomocná síla v kuchyni. Potom jsme zbytek pobytu cestovali, asi 3 týdny. Projely jsme s holkama Kalifornii, LA, Las Vegas, navštivily jsme i Grand Canyon a taky New York, ze kterého jsme potom odlétaly domů.

 

Kde se ti teda nejvíce líbilo?

Asi v Grand Canyonu, tam jsem byla s dalšíma pěti holkama, pořád jsme si povídali a povídali a najednou jsme tam přišly a bylo ticho. Všechny jsme jenom nevěřícně vydechovaly, byl to opravdu doslova dechberoucí zážitek. V televizi nebo na fotce to tak nevynikne, ale když tam člověk potom stojí, tak je to něco úžasného.

 

Zabrousíme trochu ke školním tématům.  Kde jsi studovala?

 V Boskovicích jsem vystudovala pajdák a teď momentálně studuji obor anglický jazyk a literatura na fildě. Angličtina pro mě byla asi jediná volba, byl to předmět, který mi od střední hodně šel a bavil mě, hlavně díky super učitelce. Hned po maturitě jsem se sice nedostala na vysokou, v což jsem ale možná tak trochu doufala, protože jsem díky tomu  mohla odjet na rok a půl do Anglie, kde jem dělala au-pair, pokojskou a chvilku jsem pracovala taky jako barmanka a číšnice. Díky tomu jsem přišla do styku s hodně anglicky mluvícími lidmi, s nejrůznějšími akcenty a poznala zajímavé lidi.

 

Co je podle tebe důležité pro dobrého učitele?

 Rozhodně by měl být trpělivý, to je základ, protože každý student se učí jiným tempem, takže na lektorovi je se přizpůsobit. Důležité je se vcítit do potřeb studenta a správně motivovat, protože když je člověk pozitivně naladěný, tak se toho mnohem víc naučí. Lektor by měl umět vytvořit příjemnou atmosféru.

 

Ty osobně jsi měla nějakého učitele jako vzor?

 Právě tu učitelku angličtiny ze střední, byla strašně pozitivní a nikdy jsem ji neviděla se mračit. Vždycky vymýšlela něco navíc, dělali jsme různé projekty, měli jsme cooking lessons,kde jsme se bavili o vaření, naších oblíbených receptech a do hodiny jsme každý přinesl ochutnávku.

 

Jak jsi se cítila, když jsi přišla poprvé do Jílka?

 Dýchla na mě přátelská atmosféra, na to že to byl pohovor, pro mě ještě k tomu úplně první na pozici lektorky, tak mi to tak ani nepřišlo. Samozřejmě bylo cítit, že se od nás hodně očekává, ale snažili se nastavit příjemnou atmosféru a povzbudit nás. I když jsem byla hodně nerovozní a nepředvedla jsem úplně nejlepší výkon, tak si mě vedení vybralo, z čehož jsem byla příjemně překvapená. Přesvědčilo mě to o tom, že na titulech a zkušenostech tu tolik nezáleží a příhlíží se i k jiným věcem.

 

Školení už jsi prošla, jaký máš názor na specialitu školy, drilovou metodu?

Ze začátku jsem s drilem měla problém, protože jsem moc nevěděla jak ho učit. Časem jsem ale zjistila, že je to velmi efektivní metoda pro studenty, hodně se tím člověk naučí. Když to lektor umí dobře podat, tak to může být zábava a studenti si potom ani nepřipadají, že se něco biflují.Na závěr si to trochu odlehčíme, co ráda děláš ve volném čase?

Jsem ještě studentka, takže věci do školy, momentálně píšu bakalářku. Ráda cestuju, když je ta možnost, chodím ven s přáteli nebo si zajdu do fitka, ale to opravdu velice nepravidelně. Moc ráda peču, třeba cheesecaky, muffiny nebo různé sušenky z ovesných vloček. To mě baví, je to pro mě určitá forma relaxu a odreagování se. Mám ráda vaření, ale musím mít pro koho vařit, když vařím jen pro sebe, tak to mě tolik nebaví. Pořád zkouším nějaké nové recepty, ale většinou z cizí kuchyně. Třeba mexická, španělská nebo italská kuchyně jsou moje oblíbené. Česká jídla moc nevařím, naše kuchyně mi přijde hodně těžká na strávení, takže zkouším spíš ta lehčí jídla.

 

 Máte nějaké dotazy? Napište nám!

JÍLEK

Jazyková škola

Štefánikova 2

602 00 Brno

Jazyková škola Jílek - Brno

Jací jsme a o co usilujeme


V Jazykové škole Jílek pohlížíme na jazykové kurzy očima studentů. Vše, co děláme, je zaměřeno na to, abyste dosáhli maximálního pokroku, cítili se příjemně a pozitivně motivováni. Jen tak může být výuka jazyka dlouhodobě efektivní a smysluplná. Díky více jak dvacetileté praxi nabízíme osvědčený a komplexní systém vzdělávání postavený na propojení drilové a komunikativní metody, který zajišťuje studentům ty nejlepší výsledky. Jazykové kurzy u nás probíhají celoročně ve třech semestrech.