Juraj Štyrák | Lektorský tým | Jazyková škola Jílek Brno
608 33 22 10 kancelar@jsjilek.cz Dnes 8:00 - 15:00 - celý týden

Juraj Štyrák

juraj-styrak

Mezi učitelem a studentem by měla být vzájemná úcta

Mentor Juraj si s jazyky rozumí velmi dobře. Studuje angličtinu a němčinu, domluví se francouzsky a rád by své jazykové portfolio i nadále rozšiřoval. Ve volném čase se věnuje především nejrůznějším sportům a četbě, přičemž nedá dopustit například na Fight Club. U Jílka je od začátku je velice spokojený: „Líbí se mi mladý kolektiv a lidský a přátelský přístup.“

 

Jak dlouho pracuješ u Jílka?

Od přelomu března a dubna 2015.

 

Jak ses k tomu dostal?

Kamarád dělal nový firemní web pro jazykovku, nové logo a podobné věci. Měl je „olajkované“ na Facebooku, všiml si inzerátu poptávajícího lektory a dal mi vědět. Byla to náhoda (smích)Jaký byl tvůj první dojem z jazykovky?

Když jsem šel na pohovor, tak jsem měl samozřejmě trému, ale ta velmi rychle opadla. Líbil se mi mladý kolektiv, lidský a přátelský přístup.

 

Které jazyky učíš? Máš rád dril?

Němčinu a angličtinu. O drilu jsem vůbec nic nevěděl, když jsem tady začínal. Byla to pro mě velká záhada, ale pak… Baví studenty, baví lektory, baví mě. Je sice hodně náročný, ale zároveň je efektivní.

 

Správný učitel by měl dokázat ovlivnit studenty i po charakterní stránce.

 

Takže máš raději dril než komunikativní metodu?

Nejradši mám mix. Hodně totiž záleží na potřebách konkrétního studenta. Někteří mají rádi dril, jiní komunikativní metodu. Všechno se dá přizpůsobit.

 

Jaký je tvůj přístup ke studentům?

Mám rád, když je prostor pro učitele i pro studenta. Vždycky se snažím ten vztah učitel – student upravit tak, aby nebyl striktně hierarchický, kdy učitel stojí před tabulí, mluví a student poslouchá. Mám rád, když je tam vzájemná úcta a ne jen slepý respekt.

 

Co tvůj vztah k učitelům? Měl jsi nějaký vzor?

Vlastně ano, měl. Dost mě ovlivnil můj učitel angličtiny z jazykovky, do které jsem chodil doma v Žilině. Měli jsme relativně mladého týpka, který ale uměl výborně jazyk a zároveň to byla skvělá osobnost. Myslím, že mě ovlivnil nejenom po jazykové stránce, ale také po charakterové. Myslím, že tak je to dobře. Správný učitel by to měl dokázat.

 

Cestuješ rád?

Velice rád, jen nesnáším to plánování kolem. (smích) V poslední době jsem zintenzivnil frekvenci a snažím se cestovat co nejčastěji. Byl například v Německu, ale stihl jsem se podívat i na Island a do Rumunska. Mimo to jsem byl dva roky po sobě pracovat ve Francii, byl jsem Anglii, Rakousku. Zatím jsem se nikam dál než po Evropě nedostal.

 

Kam by ses rád podíval?

Lákají mě exotické země, i když mám radši ty severní a chladnější než ty tropické. Mým snem jsou ale třeba Galapágy nebo Patagonie, tam bych se podíval moc rád.

 

Čím jsi chtěl být, když jsi byl malý?

Měl jsem takové období, když jsem se díval na Indiana Jonese a chtěl jsem být archeologem. Myslím si, že z těch dětských vizí tohle byla jediná konkrétní. Měl jsem taky rád dinosaury a historii.

 

Neuvažoval jsi, že bys šel studovat třeba archeologii?

Když jsem byl o něco starší a začal jsem se o tyhle věci víc zajímat, co má perspektivu a co by mě bavilo, uvědomil jsem si, že běhání po jeskyních s bičem a hledání Svatého grálu v praxi obnáší oprašování tisíce let staré keramiky. V té chvíli jsem si řekl, že tohle pro mě nebude. (smích)

 

Proč ses rozhodl pro studium jazyků?

Vždycky mě bavily cizí jazyky, i když na střední jsem němčinu nesnášel. V průběhu studia se nám ale změnila učitelka. Nová byla paradoxně horší učitelka, ale lepší motivátorka. V té době jsem se rozhodl, že půjdu studovat cizí jazyky, a že lepší budou dva než jeden. Později mě začala bavit i francouzština.


Chtěl by ses naučit i nějaké další jazyky?

Němčinu a angličtinu studuju, francouzštinu mám na komunikativní úrovni a přemýšlel jsem asi nad ruštinou. Možná některý jiný slovanský jazyk. Asi některý východní jazyk. Severské mě moc nelákají.

 

Východní jazyk jako čínštinu nebo japonštinu?

Ne, až takhle východní ne. (smích) Východní slovanské jazyky.

 

Čemu se věnuješ ve volném čase?

Sportuju, jak to jenom jde. Basketbal, fotbal cvičení. Závodně jsem hrával florbal, částečně fotbal a trošku basket. Teď hraju hlavně jako aktivní amatér tenis. (smích) Občas se zúčastním nějakého malého turnaje, abych zjistil, jak je na tom konkurence. (smích) Profesionálně se teď ale ničemu nevěnuju.

Kromě sportu rád čtu. Mám dva hodně oblíbené autory, Kurta Vonneguta a Chucka Palahniuka, autora Klubu rváčů.Máte nějaké dotazy? Napište nám!

JÍLEK

Jazyková škola

Štefánikova 2

602 00 Brno

Jazyková škola Jílek - Brno

Jací jsme a o co usilujeme


V Jazykové škole Jílek pohlížíme na jazykové kurzy očima studentů. Vše, co děláme, je zaměřeno na to, abyste dosáhli maximálního pokroku, cítili se příjemně a pozitivně motivováni. Jen tak může být výuka jazyka dlouhodobě efektivní a smysluplná. Díky více jak dvacetileté praxi nabízíme osvědčený a komplexní systém vzdělávání postavený na propojení drilové a komunikativní metody, který zajišťuje studentům ty nejlepší výsledky. Jazykové kurzy u nás probíhají celoročně ve třech semestrech.